Jak szybko nabrać masy mięśniowej?

Budowanie masy mięśniowej to zespół procesów, których celem jest zwiększenie objętości włókien mięśniowej. O piękniejszej, bardziej atletycznej sylwetce marzą zwykle mężczyźni. To właśnie Panowie zwykle imają się tego procesu.

Po pierwsze: zmiana odżywiania
Aby zbudować masę, musimy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wbrew pozorom, nie wystarczy jedynie więcej jeść. Dieta musi być w pełni wartościowa, a jej konsumpcja powinna zachodzić regularnie. Pozwoli to usystematyzować pracę przemiany materii i zmienić proporcję procesów anabolizmu względem katabolizmu.

Tzw. dieta na masę musi się również cechować tym, iż jej bilans powinien być dostosowany do wagi konkretnej jednostki. Według zaleceń, na każdy kilogram masy ciała całkowitej, należy dostarczyć (w ciągu całej doby): minimum 5 g węglowodanów, 2g białka oraz około 0,5g tłuszczu.

Po drugie: trening
Trening na masę mięśniową najlepiej realizować na siłowni. Dostępne tam maszyny i urządzenia pozwalają skutecznie stymulować mięśnie do wzrostu. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy plan oprzeć na ćwiczeniach na wolnym obciążeniu. Izolowanie konkretnej grupy mięśniowej nie jest wskazane.

Trening powinien mieć charakter ogólnorozwojowy. Nie można pomijać żadnej grupy mięśniowej, gdyż może to spowodować brak symetryczności w sylwetce. Ćwiczyć należy 3-4 razy w ciągu jednego tygodnia.

Po trzecie: suplementacja
Rola suplementacji w procesach rozbudowy masy mięśniowej jest więcej niż duża. Należy bezwzględnie zadbać o to, by stosować preparaty wzmacniające procesy anaboliczne. Doskonale sprawdzi się w tej roli kreatyna i l-karnityna.

Ponadto, suplementować zaleca się również aminokwasy rozgałęzione (BCAA), które pomogą szybciej zregenerować mięśnie i tym samym realizować wydajniejszy trening.

Należy przy tym pamiętać, że proces suplementacji nie jest zamiennikiem dla diety, a jedynie dodatkiem. Jako uzupełnienie diety można zastosować takie preparaty jak białko, gainery czy odżywki typu carbo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*