Trądzik w ciąży

Zmiany hormonalne, które zachodzą w okresie ciąży mają bardzo duży wpływ na cerę kobiety. W niektórych przypadkach kobiety promienieją, a ich skóra nabiera jędrności. W wielu przypadkach dzieje się jednak odwrotnie – skóra traci na kondycji i pojawia się trądzik.

Przyczyny trądziku w ciąży

W organizmie przyszłej mamy zachodzi prawdziwy huragan hormonalny. Za główną przyczynę uznaje się zwiększoną nadwrażliwość na androgeny (powodują nadmierną pracę gruczołów łojowych i wytwarzenie sebum) oraz zwiększoną produkcję progesteronu (intensywniejsza praca gruczołów łojowych i potowych).

Nadmiar sebum sprawia, że dochodzi do:

  • zatkania porów
  • przetłuszczania się włosów
  • powstawania zaskórników
  • powstawania stanów zapalnych i ropnych

Zazwyczaj trądzik jest wynikiem zmian hormonalnych, rzadziej jest wynikiem braku odpowiedniej higieny i/lub złego odżywiania.

Jak walczyć z trądzikiem w czasie ciąży?

Ciąża to specyficzny okres w którym zabronione jest stosowanie wielu kosmetyków, suplementów i lekarstw. Dlatego też, walka z trądzikiem jest trudniejsza, ale nie niemożliwa.

Zaleca się stosowanie domowych sposobów na pryszcze tj:

  • picie dużej ilości wody
  • spożywanie błonnika
  • wykluczenie z diety czekolady, ostrych przypraw, tłustych dań

Z powodzeniem można również wykorzystywać maseczki drożdżowe, cebulowe, miodowe. Swoje zastosowanie znajdzie również olejek lniany, czosnek oraz oliwa z oliwek.

Nie należy wyciskać trądziku oraz stosować gruboziarnistych peelingów. Makijaż należy zdejmować delikatnymi, nie powodującymi podrażnień specyfikami.

Wszelkiego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej można realizować dopiero po rozwiązaniu ciąży.

Czy można zapobiec trądzikowi w ciąży?

Łatwiej zapobiegać niż leczyć – te powiedzenie jest prawdziwe także w przypadku trądziku u kobiet w ciąży.

Zapobiegać można poprzez odpowiednią dietę i odżywianie skóry, a także higienę. Nie stosuje się kuracji hormonalnych w czasie ciąży i macierzyństwa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*