Jak pozbyć się trądziku młodzieńczego?

W okresie dojrzewania, dochodzi do licznych zmian hormonalnych. Organizm nastolatków bardzo różnie reaguje na zaburzenia gospodarki. Jednym z objawów jest trądzik młodzieńczy – wyjątkowo nieestetyczna przypadłość skórna.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Występowanie trądziku młodzieńczego jest ściśle uwarunkowane przez zmiany hormonalne zachodzące w organizmie danej jednostki. Gruczoły łojowe zaczynają produkować nadmierną ilość łoju, co doprowadza do zatykania porów i rozwoju stanu zapalnego.

Co gorsze – trądzik młodzieńczy może być wywoływany także przez szereg innych czynników:

  • nieodpowiednią pielęgnację skóry
  • zażywanie leków
  • nieodpowiednie odżywianie

Trądzik młodzieńczy u dorosłych?

Mimo swojego nazewnictwa, ta przypadłość skórna może pojawiać się także u osób dorosłych. Bardzo często, defekt ten towarzyszy kobietom w ciąży/po porodzie i w czasie menopauzy.

Trądzik młodzieńczy – objawy

Trądzik młodzieńczy objawia się poprzez występowanie: zaskórników, pryszczy oraz grudek. Fazy rozwoju tej choroby skóry przebiegają bardzo różnie, wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć?

Leczenie trądziku młodzieńczego nie należy do najłatwiejszych. W bardzo dużej części przypadków niezbędne jest zastosowanie leczenia hormonalnego.

W leczeniu trądziku wykorzystuje się preparaty o działaniu: przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, złuszczającym naskórek, antybiotycznym. Ponadto, powszechne zastosowanie znajdują również retinoidy.

Trądziku pozbyć się można także poprzez realizację zabiegów medycyny estetycznej, takich jak: mezoterapia, mikrodermabrazja, czy peeling chemiczny. Koszt tych zabiegów jest jednak na tyle duży, że nie każdy może pozwolić sobie na ich realizację.

Trądzik – czy można mu zapobiec?

Uchronić się przed trądzikiem jest bardzo trudno. Można jednak zadbać o to, by zminimalizować ilość krost i grudek. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową pielęgnację oraz odżywianie skóry (zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*