Jak pozbyć się krost, zaskórników i grudek?

Krosty, zaskórniki i grudki czyli w wielkim skrócie – trądzik, to bolączka wielu osób. Szacuje się, że niemal 90% nastolatków boryka się z regularnymi wypryskami. Co zrobić by pozbyć się tego problemu? Co przyczynia się do występowania trądziku?

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Za występowanie trądziku u osób młodych w głównej mierze odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Zaburzenia w produkcji hormonów mogą spowodować wytwarzanie nadmiernej ilości łoju.

Ponadto, do trądziku młodzieńczego mogą przyczyniać się następujące czynniki:

Odżywianie – nieprawidłowe nawyki żywieniowe, źle zbilansowana dieta bogata w cukry proste, niezdrowe tłuszcze i ostre przyprawy stanowi jeden z najczęstszych czynników kształtujących zmiany skórne.

Brak aktywności fizycznej – zaniechanie aktywności ruchowej może wpływać na kondycję skóry, dotlenienie oraz krążenie krwi. To wszystko może potęgować trądzik oraz jego nasilenie.

Przyjmowane leki – niektóre leki, a w szczególności te zawierające kortyzol i związki bromu doprowadzają do powstawania zmian skórnych.

Nieprawidłowa pielęgnacja – zarówno zły dobór kosmetyków, jak i nieprawidłowa częstotliwość pielęgnacji stanowi jedną z najczęstszych przyczyn występowania krost, grudek i zaskórników.

Dodatkowo, trądzik może być objawem poważniejszych zmian skórnych.

Jak pozbyć się krost, zaskórników i grudek?

Medycyna oferuje kilka rozwiązań, które pozwalają raz na zawsze uporać się z trądzikiem. Metodę leczenia wybiera lekarz na podstawie diagnostyki (ustalenie przyczyn i stadia choroby).

Pacjenci zazwyczaj w pierwszej kolejności stosują środki miejscowe, tj:

  • maści przeciwzapalne
  • żele antybakteryjne
  • leki złuszczające naskórek
  • retinoidy
  • antybiotyki

W przypadku gdyby kuracja była nieudana, wówczas lekarz może zalecić kurację preparatami doustnymi o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Nierzadko stosuje się również antybiotyki, retinoidy oraz leki hormonalne.

Jeśli Twoim problemem są pojedyńcze krosty i zaskórniki, wówczas możesz pokonać je sprawdzonymi domowymi sposobami – miodem, maseczką drożdżową, maseczką z jajek czy naparami z pokrzyw i szałwi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*