Rozstępy u kulturystów

Kulturystyka to dyscyplina sportowa, której celem jest maksymalne uwidocznienie mięśni. Jest to jeden z popularniejszych sportów wśród amatorów. Wielu mężczyzn celem lepszego wyglądu podejmuje próby lepszego umięśnienia sylwetki. Wszak, to domena atrakcyjności mężczyzny.

Niestety, uprawiając ten sport bardzo często spotkać się można z defektem skórnym w postaci rozstępów. To bardzo powszechne zjawisko zarówno u profesjonalistów, jak i amatorów kulturystyki. Jak sobie z nimi radzić? Jak unikać i usuwać?

Przyczyny występowania rozstępów u kulturystów

Rozstępy to nic innego jak popękane włókna kolagenowe, które powstają w wyniku nadmiernych naprężeń skóry. Jeśli dochodzi do dużych wzrostów w krótkim czasie to kolagen nie włókna nie wytrzymują naprężenia i po prostu pękają.

Rozstępy pojawiają się nie tylko u kulturystów, ale są obecne wszędzie tam, gdzie skóra poddawana jest niezwykłym napięciom – w czasie ciąży i przy dużej nadwadze.

Jak zapobiegać rozstępom u kulturystów?

Budowanie masy mięśniowej wiąże się z przestrzeganiem restrykcyjnych diet o odpowiednim bilansie wartości odżywczych. Często sportowcy zapominają o tym, by dieta była bogata także w minerały i witaminy. Odpowiednie bogactwo mineralne ograniczy możliwość wystąpienia tego defektu.

Zapobieganie rozstępom może przebiegać również poprzez odżywianie od wewnątrz, a konkretniej – nawilżanie skóry specjalnymi balsamami i kremami. Minerały i witaminy mają na zadaniu sprawić, że skóra będzie bardziej elastyczna, a jej możliwości rozciągania bez nieestetycznego defektu jeszcze większe.

Jak usunąć rozstępy?

Niestety, bardzo często zbyt późno zabieramy się za profilaktykę. Kiedy rozstępy już się pojawiły mamy do wyboru kilka metod ich usuwania, na czele z zabiegami medycyny estetycznej. To one są bowiem uważane za najskuteczniejsze rozwiązanie.

Alternatywną formą usuwania rozstępów, znacznie tańszą są kremy na rozstępy (dostępne w każdej aptece, bez recepty). Niestety ich skuteczność nie jest nawet zbliżona do tej, którą gwarantują kosztowne zabiegi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*