Kiedy wychodzą rozstępy w ciąży?

Ciąża to okres w życiu kobiety w którym zachodzi wiele zmian. Przyszłe macierzyństwo niesie za sobą nie tylko różnice w przyszłym funkcjonowaniu, ale także skutki uboczne wynikające z licznych zmian hormonalnych, które następują w organizmie.

Jednym ze „standardowych” defektów organizmu są rozstępy – pojawiają się u wszystkich tych kobiet, które nie postanowiły zadbać o prawidłową kondycję skóry w czasie i przed ciążą.

Rozstępy w ciąży – przyczyny

Zbyt duże naprężenia skóry powodują, że włókna kolagenowe pękają, tworząc niezwykle nieestetyczny efekt (trwały).

Co więcej – w czasie ciąży większą aktywnością produkcyjną charakteryzuje się kora nadnerczy produkująca kortyzol. Nadmierna ilość tego hormonu negatywnie wpływa na fibroblasty, co finalnie osłabia kolagen, który w czasie ciaży jest eksploatowany do granic możliwości.

Rozstępy pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale wszędzie tam gdzie ciało zwiększa swoją objętość (uda, plecy, biust) tworząc tzw. „pęknięcia” na skórze o czerwonym, bądź bladoróżowym zabarwieniu.

Rozstępy – jak zapobiegać?

Zapobieganie rozstępom jest jak najbardziej możliwe. Polega tylko i aż na utrzymaniu kondycji skóry i racjonalnym odżywianiu. Wszak, nadwaga w czasie ciąży nie zawsze musi wynosić kilkanaście-kilkadziesiąt kilogramów. Do prawidłowego wzrostu płodu, wystarczy racjonalna, zbilansowana dieta.

Kondycję skóry utrzymujemy poprzez odpowiednie odżywianie (zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz). W aptekach (zazwyczaj bez recepty) dostępne są maści i kremy odżywiające, których celem jest wzmocnienie kolagenu. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich nie mogą być stosowane w każdy etapie ciąży. Dlatego też, przes skorzystaniem zalecamy konsultację z lekarzem, bądź farmaceutą.

Rozstępy – jak usuwać?

Kiedy nie uda się zapobiec wystąpieniu rozstępom mamy możliwość wykorzystania jednej z metod:

Zabiegi medycyny estetycznej – mikrodermabrazja, mezoterapia, cryolift, system TMT, czy peeling chemiczny to zabiegi, które gwarantują skuteczność na najwyższym poziomie (i tyle samo kosztują).

Kremy na rozstępy – dostępne w każdej aptece. Mają za zadanie zminimalizować widoczność rozstępów i zmniejszyć ich objętość.

Domowe sposoby – aloes, miód czy drożdże to produkty, które mogą pomóc w walce z rozstępami. Niegdyś stanowiły jedyną alternatywę dla tego nieestycznego defektu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*